منظور از صفحه آرایی و تایپ کتاب چیست؟

صفحه آرایی و تایپ کتاب

در مرحله دوم از چاپ کتاب، نیاز است که متن کتاب تایپ شده و صفحه آرایی انجام شود. از این مرحله به عنوان آماده سازی فایل کتاب نیز یاد می شود. در این مرحله فعالیت هایی مثل بررسی متن با هدف یافتن غلط‌های املایی و نگارشی، صفحه آرایی و تایپ کتاب و ویراستاری انجام می‌شود. در مرحله آماده سازی فایل کتاب بسیار مهم است که فایل کامل کتاب تا حد امکان کامل و بدون ایرادات علمی و نگارشی باشد.

اگر به دنبال چاپ کتاب هستید، همانطور که گفته شد، دومین مرحله از مراحل چاپ کتاب، صفحه آرایی و تایپ کتاب و آماده سازی فایل آن است. دانشجویانی که به دنبال تبدیل پایان نامه خود به کتاب هستند، می توانند برای انجام این مرحله، از فایل پایان نامه خود استفاده نمایند. البته لازم به ذکر است که استفاده از فایل پایان نامه و تبدیل آن به کتاب به این معنی نیست که نیاز به هیچگونه ویرایش، اصلاح و صفحه آرایی و تایپی وجود ندارد؛ و همچنان مرحله آماده سازی فایل کتاب، باید انجام شود.

برخی از موارد آماده کردن فایل کتاب مثل رعایت استانداردهای صفحه آرایی کتاب نظیر حاشیه از کناره‌ها، اندازه فونت، تعداد کلمات در هر سطر، تعداد سطر در هر صفحه و … را می توان با استفاده از آموزش های مرتبط با صفحه آرایی و تایپ کتاب از ابتدا انجام داد تا تمامی با سرعت بیشتری انجام شوند.

آماده سازی فایل کتاب
آماده سازی فایل کتاب

منظور از صفحه آرایی کتاب چیست؟


به طور کلی می توان گفت که منظور از صفحه آرایی کتاب انتخاب درست و متناسب فونت،اندازه کلمات، فاصله خط ها از همدیگر و از حاشیه ها، جاگذاری درست و اصولی اشکال،تصاویر و نمودارها و …است. صفحه آرایی کتاب به دلیل تاثیرگذاری بسیار زیادی که در موفقیت یک کتاب دارد، باید به خوبی و با حداقل ایرادات فنی انجام شود.

برای مشاهده سایر مراحل کلی چاپ کتاب می توانید بر روی لینک های زیر کلیک نمایید.

مرحله اول: آماده سازی محتوای کتاب
مرحله دوم: آماده سازی اولیه کتاب (صفحه آرایی و تایپ)
مرحله سوم: دریافت شابک (ISBN)وب سایت شابک | ارائه خدمات شابک و شابم
مرحله چهارم: دریافت فیپا
مرحله پنجم: دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مرحله ششم: چاپ و صحافی
مرحله هفتم: ارسال کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعلام وصول
مرحله هشتم: پایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *